Stalo se

ŠKOLNÍ ROK 2017/2018

V pátek 6. 10. vyrazili třeťáci společně s paní učitelkou Ivou v rámci prvouky na exkurzi k panu Křížovi. Co všechno se o zelenině dozvěděli, viděli a ochutnali se můžete podívat v naší Fotogalerii.

V pondělí 4. 9. jsme v naší škole přivítali 12 nových prvňáčků. Přejeme, aby se jim v naší školičce líbilo, zažili spoustu pěkných i úspěšných chvil a našli nové kamarády.

ŠKOLNÍ ROK 2016/2017

Poslední den před prázdninami jsme si rozdali vysvědčení a také se rozloučili s páťáky. Ti si připravili veselé pásmo plné básniček, podepsali se do pamětní knihy a dostali i něco na památku na tvaroženskou školu. Přejeme jim na vyšším stupni hodně školních i osobních úspěchů, dostatek elánu a optimismu.

Penzion Na poslední míli na Milovech na Vysočině byl místem pobytu naší školy v přírodě. Tématem letošního ročníku bylo Království pohádek. Nechybělo soutěžení v týmech, vodní souboje, celodenní výlet, discotéka a noční průzkum okolí.

Den dětí jsme strávili velmi příjemným a poutavým vyprávěním mladých lidí o projektu na záchranu deštného pralesa. Green life Prales dětem. http://nepz.cz/kdo-jsme/projekt-green-life/

V polovině května se nám počasí umoudřilo a mohli jsme na školním dvorku absolvovat jízdu zručnosti na kole a test znalostí dopravních předpisů ve škole. Děti soutěžily ve třech kategoriích. Mezi prvňáky zvítězil Jonáš Kreuter, ve 2. kategorii (2. a 3. ročník) byl nejlepší Lukáš Pospíšil a mezi nejstaršími dětmi nejlépe projel trať a neztratil body v testu Honza Graffe.

Ve středu před velikonočními prázdninami byla ukončena soutěž O nejoriginálnější kraslici 2017 a paní ředitelka vyhlásila výherce. Soutěže se zúčastnilo 34 kraslic. Pro svého favorita hlasovaly všechny děti i paní učitelky.
Nejvíc se líbilo zpracování kraslice Anetky Pejřilové, 2. místo obsadila Kája Kežlinková a bronzoví byli bratří Makešovi. Speciální cenu paní ředitelky získal Ondra Kozlíček.

Hlavičkový den tvaroženského slavíka byl pátek 31. března - den před APRÍLEM. Nejenom, že jsme si vtipně a originálně ozdobili hlavy parukou, čepicí, kloboukem či účesem, proběhla i soutěž Tvaroženský slavík 2017. Své pěvecké umění předvedlo 17 odvážlivců. Po sečtení hlasů se vítězkou stala Verča Bendíková z 5. třídy.

Předvelikonoční čas jsme si společně s rodiči a dětmi zpříjemnili odpoledne 28. března v Jarních dílnách. Jaké krásně barevné dekorace jsme vytvořili, můžete vidět v naší Fotogalerii.

V pondělí 20. 3. se žáci 2. až 5. ročníku zúčastnili mezinárodní matematické soutěže Klokan. V kategoriích Cvrček a Klokánek.

Koncem února k nám do školy zavítaly zástupkyně MAS Slavkovské bojiště a předali diplom a drobné dárky Ondrovi Kozlíčkovi za 2. místo ve výtvarné soutěži Škola je bezva. Ondrovi moc gratulujeme!!!!
Soutěž se konala pod záštitou projektů MŠMT: CZ.02.3.68/0.0/0.0/15_005/0000404 Místní akční plán rozvoje vzdělávání v SO ORP Šlapanice a CZ.02.3.68/0.0/0.0/15_005/0000402 Místní akční plán rozvoje vzdělávání v SO ORP Bučovice, je spolufinancována ze zdrojů Evropské unie v OP VVV.

V pátek 17. 2. jsme se zúčastnili výukového programu O VČELÁCH. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí ze života tohoto vyjímečného hmyzu a v závěru si vyrobili svíčku ze včelího vosku.

Letošní zima byla bohatá na sněhovou nadílku, tak jsme mohli sněhulákování strávit na sněhu. Postavili jsme spoustu sněhuláků, želvu, kraba, veverku i sněhové koule s očima. Akci si užily nejen děti, ale i paní učitelky.

Ani rýmy či nachlazení nám letos nezabránily uskutečnit lyžařský kurz na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. S patřičným vybavením jsme se vydali zdokonalovat v lyžařské technice. Počasí nám přálo, sněhu bylo dost a během dvou dnů se na velké sjezdovce proháněly všechny děti.

Již tradičně se v zimě zdokonalujeme v bruslení. Náš minibruslařský kurz probíhal na ledové ploše za Lužánkami a na ledovém hřišti u Kosmáku.

Jak si naše děti ze školní družiny užívají zimu ve sněhu nebo na diskotékách se podívejte ve Fotogalerii.

Také rok 2016 jsme ve škole již tradičně zakončili Vánoční besídkou. Po vánočně či zimně laděných vystoupení dětí, proběhlo i rozdávání dárků, které si spolužáci navzájem nachystali.

Ve středu 21. 12. jsme jeli nasát vánoční atmosféru na trhy na náměstí Svobody v Brně. Potom nás čekal v kině Scala dokumentárně laděný film Příběh lesa.

15. 12. se konal tradiční Vánoční jarmark spojený s občerstvením a prodejem drobných dárků vyrobených dětmi naší školy a skauty. I tentokrát, stejně jako loni, se jarmark konal až v podvečer na dvoře školy. I když to zpočátku vypadalo, že nám to počasí pokazí, šlo o vydařenou akci, které se zúčastnilo mnoho rodičů i přátel školy a obyvatel naší obce.

Pondělní dopoledne 5. 12. jsme si zpestřili netradičně laděným mikulášským vyučováním. Zpívali jsme, vyrobili si Mikuláše (nebo Santu?), hovořili anglicky i se proběhli v tělocvičně. Poslední hodinu k nám přišel Mikuláš s dvěma andílky a 3 zlobiví čerti.

28. 11. byl u nás Den otevřených dveří, ve kterém navštívilo naši školu mnoho rodičů, kteří se mohli podívat na práci svých dětí i jejich učitelek a asistentek.

V pondělí 21. 11. jsme se vážně hudebně naladili při poslechu smyčcového kvarteta a v pátek 25. 11. se děti pobavily na divadelním představení jedné herečky paní Horákové.

Třetí listopadový den jsme sbalili draky, teple se oblékli a vypravili se za větrem. Letošní drakiádě počasí přálo. Bylo krásně slunečno, foukal vítr, i když někdy až moc, a na oschlém poli nad Tvarožnou nám to běhalo a létalo téměř samo.

Děti ve školní družině si na konci října zařádily na Halloweenské party plné hudby, zábavy, soutěží, převleků a veselí.

V rámci říjnového úkolu projektu Recyklohraní nazvané "Pátrejte s baterkou aneb lovíme baterie", jsme se se třeťáky vypravili na motorest Rohlenka, kde mělo být podle mapy Ecobatu místo, kde lze odevzdat nepotřebné baterie. Čtvrťáci měli za úkol vyskládat z použitých baterií obrys mapy ČR. Jak se nám podařilo splnit zadané úkoly se podívejte v naší fotogalerii.

Naladit se podzimně a vyrobit tématickou výzbobu si rodiče a děti mohli v pondělí 24. 10. ve školních výtvarných dílnách. Tvořili jsme zápich dýně, papírového Dubínka, závěs s listy, šípkové korále, plastelínového ježka a květinovou vázičku.

V úterý 18. 10. jsme jeli na výukový program do střediska ekologické výchovy Jezírko Lipka. Děti strávily celé dopoledne zkoumáním lesa a dřeva. V sychravém počasí se zahřály u kamen při výrobě bramborových placek.

14. 10. k nám přijel hudebník pan Šmerda se spoustou hudebních nástrojů a provedl nás letem hudebním světem.

Naše školní družina je plná tvoření, pohybu a her. Fotky si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Druhý zářijový týden jsme si poslechli poutavé povídání o polárních krajích, prohlédli si zajímavé mrazivé fotky a dozvěděli se i něco nového z oblasti pólu na severu i jihu.

Ve čtvrtek 1. 9. jsme úspěšné zahájili nový školní rok a přivítali 21 nových prvňáčků. Přejeme dětem, aby se jim u nás líbilo, našli si spoustu kamarádů a byli úspěšní nejen ve školních lavicích.

ŠKOLNÍ ROK 2015/2016

Ve středu 29. června proběhlo na školním dvoře neformální zakončení letošního školního roku. Pro rodinné dvojice jsme připravili sportovně zábavné discíplíny se zvířecí tématikou. Děti i dospělí si např. zaskákali v pytli, zopakovali morseovku i uzlování, povozili se v kárce i překonali prolézačku. Dospělí se pobavili u čichací disciplíny s tipováním bylinek a pochutin. Děti byly nadšené z malování na obličej. Všechny děti si na závěr zasloužily sladkou odměnu, ostatní se mohli najíst i napít díky panu Spáčilovi, který občerstvení zajistil. Celé odpoledne se opravdu vydařilo a dík patří také muzikantskému duu Šťastný - Duda.
Součástí zábavného odpoledne bylo i rozloučení s žáky pátého ročníku, kteří si připravili povídání plné poučení na téma bajky. Na památku na školní léta v tvaroženské škole dostali knížku s věnováním a podepsali se do pamětní knihy.

28. června proběhla pěvecká soutěž o Tvaroženského slavíka. Soutěže se zúčastnilo 13 pěvců a nejúspěšnějším byl Honza Graffe ze 3. ročníku a ocenění získalo i duo Veru Bendíková a Ani Daňková ze 4. a 5. ročníku.

Předposlední školní týden od 20. do 24. 6. jsme strávili v překrásné přírodě v údolí řeky Svratky v rekreačním středisku Prudká. Tématem letošní Školy v přírodě bylo Hudebníci na cestě časem. Díky kouzelnému kamenu jsem se dokázali přenést od pravěku, baroka přes romantismus až po současnost. Zvládli jsme si vyrobit dobové nástroje, zatančit tanec určité doby, zazpívat kánon, už víme co jsou kramářské písně i co je perla nepravidelného tvaru. Cílem celodenního výletu byl gotický hrad Pernštejn. Počasí nám přálo, a tak jsme i řádili v bazénu. Vyběhaní a se spoustou zážitků jsme se rádi vrátili domů.

18. 6. zatančili žáci naší školy Českou besedu na již tradičních tvaroženských hodech.

Na Den dětí jsme se pruhovaně naladili a uspořádali třídní zápolení v deskových a karetních hrách.

Páteční dopoledne 20. 5. jsme strávili exkurzí do společnosti FCC Environment, která je jednou z nejvýznamnějších evropských firem, zabývajících se nakládáním s odpady a poskytováním komunálních služeb.
A návštěvou knihovny v Líšní, kde nám paní knihovnice vyprávěla o ilustrátorech dětských knih.

I v letošním školním roce pořádala naše škola Atletický čtyřboj družstev - soutěž pro žáky málotřídních škol v okolí. Tříčlenná družstva soutěžila ve sprintu, skoku dalekém, hodu míčkem a vytrvalostním běhu. Celkem se závodů zúčastnilo 52 sportovců ze čtyř škol.

Výsledky družstev
Starší žáci Mladší žáci Starší žákyně Mladší žákyně
1. Podolí A 1. Tvarožná A 1. Podolí 1. Podolí B
2. Tvarožná B 2. Podolí 2. V. Šumice A 2. Podolí A
3. Podolí B 3. Jiříkovice A 3. V. Šumice B 3. Jiříkovice

Nejlepší jednotlivci
Starší žáci Mladší žáci Starší žákyně Mladší žákyně
Vojta Kvoch (Podolí A) Max Jáger (Tvarožná A) Anna Benešová (Podolí) Barbora Dostálová
(Podolí B)

Ve středu 11. 5. jsme jeli na výukový program do střediska ekologické výchovy Jezírko Lipka. Děti strávily celé dopoledne zkoumáním lesa prostřednictvím aktivit zaměřených na smyslové vnímání přírody.

V pátek 6. 5. jsme se na památku po třídách vyfotili. Společnou fotku si nechali udělat i paní učitelky, vychovatelka, asistentky a paní školnice.

26. 4. se družstvo mladších žáků zúčastnilo okrskového kola fotbalové soutěže McDonald´s Cup. Umístili se na krásném 2. místě a postoupili do okresního kola v Modřicích, kde 4. května obsadili sedmou příčku.
Družstvo starších spolužáků si turnaj zahrálo 28. 4. v Újezdě u Brna. Dovezli diplom se 4. místem.

V pátek 22. dubna měla Země svátek. Den Země jsme oslavili nejenom získáváním nových poznatků a informací v oblasti třídění odpadu a ochrany přírody, ale i úklidem v okolí školy. Také jsme si společně z recyklovatelného materiálu vytvořili plakát.

20. dubna se v rámci dopravní výchovy uskutečnila jízda zručnosti a test znalostí dopravních předpisů. Děti soutěžily ve dvou kategoriích. Mezi mladšími žáky zvítězil Lukáš Pospíšil. Ve strarší kategorii měl nejlepší výkon Alex Kopijevský.

15. dubna k nám zavítali herci a zároveň i zpěváci s hudební pohádkou Perníková chaloupka. Na představení přišly také děti a učitelky z mateřské školy.

Pátek 1. 4. jsme strávili s panem Aprílem. Zajímá vás jak pan Apríl vypadá? Jaké rád nosí oblečení a klobouky? Má nějaká zvířata? Proč některé děti vyučování strávili v pyžamu? Co za divné písmo se objevovalo na tabuli? A myslíte, že se za námi ve škole ten pán zastavil? Víte co? Zeptejte se dětí!

Ve středu před velikonočními prázdninami byla ukončena soutěž O nejoriginálnější kraslici 2016 a paní ředitelka vyhlásila výherce. Soutěže se zúčastnilo 31 kraslic. Pro svého favorita hlasovaly ve dvou kategoriích nejen děti, ale i rodiče, kteří přišli na Jarní dílny.
Podle spolužáků byli v I. kategorii nejúspěšnější Lukáš Bartoš, Míša Kalina a Jirka Hájek. Ve II. kategorii nejvíce zaujal výrobek Honzy Leteckého, Laury Gallové a Ríši Fajstla.
Rodičům se nejvíce líbila kraslice Míši Kaliny a Terezky Brzobohaté.

Předvelikonoční čas jsme si společně s rodiči a dětmi zpříjemnili odpoledne 22. března v Jarních dílnách. Jaké krásně barevné dekorace jsme vytvořili, můžete vidět v naší Fotogalerii.

V pátek 18. 3. se žáci 2. až 5. ročníku zúčastnili mezinárodní matematické soutěže Klokan. V kategoriích Cvrček a Klokánek. Po hodině logického uvažování nad příklady jsme si odpočinuli i něco nového dozvěděli ve výukovém programu Cesta k Velikonocům.

Čtvrteční prosluněné dopoledne jsme se vydali na hřiště pod Santonem, kde pro nás připravila společnost na ochranu dravých ptáků Zayferus zábavný i poučný program. Dravci nám předvedli jak létají i loví. Sokolníci nám prozradili třeba jak poznat jestřába či káně, jaké rozpětí křídel má orel nebo jak úžasný letec je karančo.

Ve středu 16. března jsme se se čtvrťáky a páťáky vypravili do Pavilonu Anthropos v Brně. Těšili jsme se na mamuta a kromě toho jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací nejen z doby pravěké. Také jsme navštívili výstavu obrazů akademického malíře Zdeňka Buriana.

Jelikož ani v únoru sníh nenapadl, zúčastnili jsme se letošního sněhulákování koncem měsíce alespoň papírově. Děti vyrobily papírové sněhuláky v afrických národních barvách, prostřihované nebo v pruhovaných podkolenkách a krásně nám zdobí nástěnku na chodbě.

V posledním lednovém týdnu jsme vyrazili na lyžařský kurz na Fajtův kopec u Velkého Meziříčí. Letos si s námi počasí zahrálo. Zažili jsme mlhu, mírný deštík, jasno i pár mraků. Sněhu bylo na sjezdovce dost, takže jsme si krásně zalyžovali a i úplní začátečníci zvládli během tří dnů sjet kopec i vlekem vyjet nahoru.

I v letošním roce se naše škola zapojila do charitativní akce Sněhuláci pro Afriku a v pátek 8. ledna bylo téměř ideální počasí k tréninku na sněhulákování.

Hned v prvním týdnu nového roku jsme se čtvrťáky a páťáky vyrazili do Brna do Hvězdárny, kde jsme se podívali na představení Úžasné planety, prohlédli venkovní vědeckou stezku, nakoupili v astro obchůdku a na závěr se zkoulovali.


copyright © 2012 - ZŠ Tvarožná


Kontakt

ZŠ Tvarožná
příspěvková organizace

664 05 Tvarožná 176

Tel.: 731 117 814
      
skola@skolatvarozna.cz 
skola.tvarozna@seznam.cz

IČO: 70875472

 

 


Aktuální dění

02.10.2017

20. 10. máme DRAKIÁDU

24. 10. jsou podzimní dílničky pro rodiče a děti. 
27. 10. se od 15.00 do 17.00 vykupují kaštany u Kousalů.


 

09.10.2017

Focení dětí se přesouvá na 6. 11